Ağbaba: “Yerli ve milliyseniz neden Şeker’i satıyorsunuz?”

Ekonomi 7 Mart 2018 19:48
Videoyu Aç Ağbaba: “Yerli ve milliyseniz  neden Şeker’i satıyorsunuz?”
A
a

Özelleştirme kapsamına giren Çorum Şeker Fabrikası önünde CHP'li 30 milletvekilinin katılımı ile bir miting düzenlendi.Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)

Şeker Fabrikası önünde düzenlenen eyleme katılanlar, ellerinde "Tadımızı kaçırmayın, şeker fabrikalarımızı satmayın", "Şeker fabrikalarını savunmak vatanı savunmaktır" yazılı dövizler taşıyarak, "Çorum uyuma fabrikana sahip çık", "Şeker vatandır, vatan satılmaz" şeklinde sloganlar attı.
Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eyleme katılanlar, üst aramalarından geçerek Çorum Şeker Fabrikası önündeki alana alındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın koordinasyonunu yürüttüğü komisyonda yer alan 30 milletvekilinin yanı sıra CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, İl Başkanı Ali Rıza Suludere, Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, Türk İş İl Temsilcisi ve Şeker-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman, Belediye-İş Şube Başkanı Mehmet Şen, İYİ Parti, Saadet Partisi, Doğruyol partisi ,Emek Partisi, Çorum Emek ve Demokrasi Platformu ile çeşitli demokratik kitle örgütleri de destek verdi.
CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere, Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ve Çorum Milletvekili Tufan Köse’nin konuşmasının ardından söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, tek sloganlarının 'Şeker vatandır, vatan satılmaz' olduğunu ifade ederek, 
CHP'li Ağbaba: Şeker fabrikasından daha yerli olan var mı?
 

"Şeker fabrikaları bir turnusol kağıdı. Eğer vatanseversen, bu toprakların insanını düşünüyorsan bu fabrikaların satışına karşı çıkarsın. Bunlar sözde yerli ve milli. Şeker fabrikasından daha yerli olan var mı?" dedi.

CHP olarak şeker fabrikalarının satışını engellemek için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyleyen Ağbaba, "Mustafa Kemal Atatürk, şeker fabrikaları ile Anadolu insanının dünyaya meydan okumasını sağladı. O dönemde çocukların en çok ölüm nedeni ishal. Şeker fabrikaları şeker üretmeye başlayınca o çocukların ilacı şeker oluyor. Şeker fabrikalarının kurulduğu bölgeler Anadolu’da ilk kez milli ve yerli üretimin yapıldığı yerlerdir. Anadolu’da fakir yoksul çiftçi ilk kez topraklarında pancar üreterek kendi ekmeğini kazanıyor. Şimdi Atatürk’ün kurduğunu birileri kapatmak istiyor. Sadece Atatürk mü kurdu, hayır. Atatürk’ün ardından İsmet İnönü, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Turgut Özal hepsinin şeker fabrikalarında emeği var. Birileri yıllardan beri kapatmaya çalışıyorlar. Bu bir parti meselesi değil. Şeker fabrikasını kapatmak milliyetçiliğe yakışmaz. Şeker fabrikaları bir turnusol kağıdı. Eğer vatanseversen, bu toprakların insanını düşünüyorsan bu fabrikaların satışına karşı çıkarsın. Bunlar sözde yerli ve milli. Şeker fabrikasından daha yerli olan var mı?" dedi.

'ŞEKERİ SATARSAN VATANI SATARSIN'

Şekeri satmanın vatanı satmak olduğunu söyleyen Veli Ağbaba, "Satışı istemeyenleri biliyoruz. İsteyenler kim? Geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanı ile görüştüler. Yanlarında tercüman yoktu. Orada bilin ki ne Afrin konuşuldu ne PYD, konuşulan tek şey şeker fabrikalarının satışıydı. Ertesi gün de Resmi Gazete’de yayınlandı. Özelleştirmenin sonucunu iyi biliyoruz. Geçmişte özelleştirilen kurumlara bakın, hangisi çalışıyor? Özelleştirilen kurumların hiç biri çalışmıyor. Satılanların yerine AVM, rezidans dikiyorlar. Özelleştirmeye topyekûn karşı çıkmak lazım. Özelleştirme baştan aşağıya yanlış. Şekeri satarsan vatanı satarsın, Türkiye'yi satarsın. O nedenle şekeri savunmayı vatan savunması olarak görüyoruz. Biz bunu bir parti meselesi olarak görmüyoruz. Bu topraklarda yaşayan herkesi etkiliyor. Burada yok edilen şey Cumhuriyet'in değeridir, kendi öz malınızdır" diye konuştu.


 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat