İNCE TRT'YE YUH ÇEKTİRDİ

Gündem 17 Mayıs 2018 17:45
Videoyu Aç İNCE TRT'YE YUH ÇEKTİRDİ
A
a

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Çorum'da Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen miting programına katıldı. İnce burada vatandaşları selamladıktan sonra konuşma yaptı. 3 bin 500 yıllık bir medeniyetin kentinde olduğunu bildiğini söyleyen İnce, mısır'da piramitlerin yapıldığı dönemde Çorum'da Hititlerin yaşadığını belirterek "Eğer Türkiye'de insanlar piramitleri görmeye Mısır'a gidiyorsa mutlaka önce Çorum'a gelmelidir. Çünkü 3 bin 500 yıl önce orada kısasa kısas hangi suçu işlediysen ne yaptıysan onunla sana karşılık verilirken Çorum'da Hitit'lerde daha modern çağdaş olan tazminat yöntemi vardı. Acaba 3 bin 500 yıl sonra Çorum hak ettiğini alıyor mu? Havalanınız var mı, havaalanın yapacağız. Demir yolunuz var mı? Demir yolunu yapacağız. 1990'lı yıllarda Denizli, Gazi Antep, Kayseri, Çorum ne olarak anılıyordu? Anadolu kaplanları ama siz geri kaldınız değil mi. Kaplan kükrüyor mu artık kaplanı yeniden kükreteceğiz Çorum'da" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı adayı olarak size sözümdür geçen yıldan bu yana mazot ne kadar attı buğday ne kadar attı ona bakalım. Mazot 27 kat, buğday 11 kat arttı. Cumhurbaşkanı olduğumuzda çiftçiye mazotu 3 ila 3,5 lira arasında vereceğiz. Neden kesin bir rakam veremiyorsun derseniz söyleyeyim. CHP bir program açıklıyor bir de cumhurbaşkanı adayı bir program açılıyor. Ben ayın 19'unda manifestomu Samsun'dan açıklayacağım. Ayın 24'ünde de sayın genel başkanım açıklayacak. Benim çalıştığım ekonomist arkadaşlarla genel merkezdeki arkadaşlar arasında bir hesap anlaşmazlığı var. Ben diyorum ki 3 liraya verebiliriz mazotu. onlar diyor ki 3.5 liraya vereceğiz. Arada bir şey kalmadı halledeceğiz. Seçimden önce kesin rakamı söyleyeceğim. Ama 3 Liranın altında olmayacak 3,5 Liranın da üstünde olmayacak."

4 Mayıs'ta cumhurbaşkanı adaylığının açıklandığında ilk olarak parti rozetini çıkardığını söyleyen İnce, "Ben artık sadece CHP'lilerin değil 81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım dedim. Gençler evlatlarım öğrencilerimiz size sesleniyorum üniversite okurken 475 lira kredi alıyorsunuz. Okul bitiyor işsiz kalıyorsunuz, babanızdan harçlık alıyorsunuz. Size bağırıp çağıran bir cumhurbaşkanı değil, meydanlarda tezek, pislik diyen bir cumhurbaşkanı değil. Meydanlarda size öğretmen ağabeyiniz gibi davranan birisi. Sizin geleceğinizi düşünerek 'Okul bitti kredi ne olacak' işe giremediğin takdirde o 475 lirayı iki yıl boyunca işsiz kaldığın sürece devlet sana ödeyecek söz veriyorum. Her emekliye Ramazan ve Kurban Bayramında bin lira dediler öylemi, doğru mu. Yalan. 300, 500, 700, bin lira alan var. Herkese bin lira yok. Teşekkür ederiz keşke öyle yapacaklarına herkese bin lira ödeseler" dedi.

İnce, toplumda problemli çok insan olduğunu söyleyerek, "Haksızlıkların var Türkiye'de. Subay emekli oluyor tazminat alıyor astsubay emekli oluyor ona vermiyor. Neden vermiyorsun ona. Onlar bu memleketin evladı değil mi. Polislere öğretmene 3600'ü vermiyorsun. Kanayan bir yara emeklilikte yaşa takılanlar. 18 yaşında pirim ödemeye başlamış 30 sene ödemiş, yaşı gelmiş 48'e. Yapmış görevini yapmış 'Olmaz' diyor 60 yaşını bekleyeceksin. Neden 60 yaşını bekleyeyim. Onların da hiç kimse unutmasın bu sorunlarını en ufak bir zaman diliminde çözeceğiz" diye konuştu.


İnce, bu milleti barıştırmak ve uzlaştırmak, bir büyük şemsiye altında toplamak istediğini dile getirerek "Ben bu ülkede kavga istemiyorum. Bakın Fransa kutsal kitabımıza laf ediyor. Amerika ile problemler yaşıyoruz. İsrail Müslümanları katlediyor Filistin'de. Türkiye'nin iri, diri olması lazım, bir olması beraber olması lazım. Önce bunu sağlayacağız. Kamuda yükselme komiser olmak için FETÖ'cü olmak gerekmeyecek. Kaymakam olmak için bilmem neci olmaya gerekmeyecek. adil, hakkaniyetli, eşitlikçi, liyakate dayalı kamuda yükselmeyi kuracağız. Herkes bilecek diyecek ki 'Kardeşim ben doğru iş yaparsam okul müdürü olurum. Ben doğru çalışırsam genel müdür olurum.Ben doğru iş yaparsam vali olurum' Herkes buna inanacak. Aidiyet duygusu artacak" dedi.

Pasoligi kaldıracağını ifade eden Muharrem İnce şöyle devam etti:

"Passoligi niye kurdular. Statlara gidince Erdoğan'ı protesto ediyorlar. Protesto edemesinler diye insanları fişlediler. Kaldıracağız passoligi. Muharrem İnce cumhurbaşkanı olduğunda stadyuma girdiğinde AK Partililer de beni alkışlayacak merak etmeyin. Zorla güzellik olur mu? Biz bu millet barıştıracağız. Zorla değil insanlara doğruları anlata anlata. Gelişmiş ülkelerde enflasyon yüzde 3 Türkiye'de yüzde 11. 53 milyar Dolar cari açığımız var. Gençlerde işsizlik oranı yüzde 20. Batıyoruz. Buradan nasıl kurtulacağız. Bir kısa vadede Türkiye'yi hukuk devleti yapacağız. Türkiye'de herkes mahkemelere inanacak. Bunu başardıktan sonra liyakat sistemini kuracağız. İdeolojik saplantılarımıza esir olmayacağız. Özgür yurttaşlar yetiştireceğiz. Türkiye televizyon yapıyor. Bir televizyondan 10 Euro kazanıyoruz. Bir otomobilden 100 Euro kazanıyoruz. Fason çalışıyoruz. Bir işe yaramıyor. Çünkü marka bize ait değil, teknoloji, tasarım bize ait değil. Mercedes'i üretiyoruz ama bir Mercedes'ten 100 Euro kazanıyoruz. Parayı yine Avrupa kazanıyoruz. Fason üretimden AR-GE ile çıkacağız. Gençleri tasarım ve teknoloji konusunda yetiştireceğiz. Marka olacağız. Marka olamadığınız zaman dünyada 100 marka arasında bir tane Türk markası yok. Marka olamadığınız zaman boşa çalışırsınız boşa. Markayı kim yapar. Kindar nesiller marka yaratamaz, özgür nesiller lazım bize özgür. Gençler, evlatlarım cumhurbaşkanını eleştireceksiniz benim dönemimde. Cumhurbaşkanını eleştirdiniz diye sabahın 5'inde evinize polis gelmeyecek. Cumhurbaşkanı eleştiriden korkmayacak. Cumhurbaşkanı millete hakaret etmeyecek, millet de cumhurbaşkanına hakaret etmeyecek. 10 bin öğrenciyi her yıl yurt dışına göndereceğiz."  


İnce, alanda kendisini dinleyenlerin TRT'ye yuh çekmesini isteyerek, "Hepimiz elektrik faturası ödüyoruz. Elektrik faturasının içinde TRT payı var. Hepimiz TRT para veriyoruz. TRT'yi yöneten zat sana sesleniyorum orası babanın çiftliği değil. Sana ben para ödüyorum. Buradan hep birlikte haram olsun mu. TRT sana verdiğimiz o paralar haram olsun. Boynunda boğazında kalsın zıkkım olsun. Size öyle bir haddinizi bildireceğim ki göreceksiniz siz. Siz kimsiniz ne zannediyorsunuz kendinizi. Kinim nefretim rövanş duygum yok.  Adaletle yöneteceğiz memleketi ama iki konuyu ciğerime yazdım. Bir Soma'da yere düşen madenciye tekme atan vardı ya onu ciğerime yazdım. İki TRT'yi de onun yanına yazdım. TRT genel müdürü sana sesleniyorum seni ciğerime kalbimin bir kenarına yazdım. Bu fakir milletin hakkını Recep Tayyip Erdoğan'a yedirerek muhalefete yer vermeyerek yaptığın bu yayıncılığı sana yedireceğim" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı olarak adil bir yargı düzeni kuracağını dile getiren İnce, "Tayip Erdoğan'ı yargılayacak mısın' diyorlar. Hayır yargılamayacağım. Çünkü benim işim değil. Benim işim Cumhurbaşkanı olarak adil bir yargı düzeni kurmak. O adil yargı düzeni ister beni yargılar ister Erdoğan'ı yargılar. Gerekirse beni de yargılar. Ama Çorumlulara söz veriyorum benim cumhurbaşkanlığımda bir salona girdiğimde yüksek yargıçlar ayağa kalkmayacak. Yüksek yargıçlar adalet dağıtacak" dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat