KHK’LARLA İNSANLARIN SAVUNMA HAKLARI ELLERİNDEN ALINIYOR

GENEL 31 Ekim 2016 18:36
Videoyu Aç KHK’LARLA İNSANLARIN SAVUNMA HAKLARI ELLERİNDEN ALINIYOR
A
a

676’nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile avukatlara büyük kısıtlamalar getirildiğini ifade etti.


Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, yeni çıkarılan 676’nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile avukatlara büyük kısıtlamalar getirildiğini ifade etti. Çorum Barosu çıkarılan 676’nolu KHK nedeniyle Adliye önünde bir eylem yaptı. Eyleme Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar’ın yanı sıra avukatlar da katıldı. Eylemde bir basın açıklaması yapan Baro Başkanı Av. Altan Akpınar, çıkarılan KHK ile birlikte avukatlara büyük kısıtlamaların getirildiğini belirtti. Çıkarılan KHK ile detayları paylaşan Akpınar, duyarlı kesimleri birlik olmaya çağırdı. Akpınar, açıklamasında şunları söyledi:

“Son yıllarda yargı bağımsızlığı ve demokratik hukuk devletinin diğer ilkeleri ile birlikte özgürlükler de kısıtlamalara tabi tutulmuştur. 15 Temmuz darbe girişimi arkasından darbeye karşı tüm siyasi partilerin ve toplumun gösterdiği tutum ülkemiz açısından bir şanstı. İktidar partisi bu şansı KHK eliyle kötüye kullanmaya başlamıştır. Çıkarılan KHK ve yapılan uygulamalar ülkenin demokrasiden ve hukuktan uzaklaşmasını sağlamıştır.

Bunun yanında en son çıkan 676 nolu KHK il hukuk alanında da önemli değişiklikler yapılarak yargıda savunma hakkı ve avukatlar aleyhine ciddi kısıtlamalara gidilmiştir. Yeni KHK’ya göre darbe ve terör suçlarından gözaltına alınan şüphelinin avukatıyla görüşmesi hakim kararıyla 24 saat süreyle kısıtlanabilecek, terör suçlarından yargılanan veya soruşturulan şüpheli ve sanığın avukatı hakkında aynı suçlardan soruşturma veya dava açılırsa avukatlık görevi yasaklanabilecek. Bu yolla özellikle FETÖ ve diğer örgüt davalarını savunan ve aynı dosyasının şüphelisi olan avukatlar devre dışı bırakılabilecekler.

Ayrıca darbe ve terör suçlarından yatan kişilerin avukatlarıyla yapacağı görüşmeler hakim kararıyla teknik cihazlarla sesli ve görüntülü olarak kaydedilecek. Hükümlü ve avukat görüşmesi, örgütlere talimat içermesi durumunda sonlandırılacak ve bu durumda hükümlünün avukatlarıyla görüşmesi 6 ay süreyle yasaklanabilecek. Mahkeme sanığın duruşmaya getirdiği tanığı, ‘Davayı uzatmak amacıyla’ diyerek dinlenmesini reddedebilecek. Duruşmada avukatın bulunması şartı, ‘Mazeretsiz olarak duruşmayı terk etme’ durumunda geçerli olmayacak ve hakim celseye devam edebilecek. KOVUŞTURMADA EN FAZLA 3 AVUKAT OLACAK
Örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlar bakımından yürütülen kovuşturmalarda, yani görülen davaların duruşmalarında en çok üç avukat bulunabilecek. Yani sanıklar ve müştekiler kendisini üçten fazla avukat ile savunamayacak. Avukatın mazeretsiz duruşmayı terki halinde duruşmaya devam edilebilecek.
 Yapılan düzenlemeler ile insanların temel haklarından olan savunma hakkı kullanılamaz hale getirildiği gibi ceza hukukunun temel ilkeleri de yok sayılmaktadır. Ayrıca Olağanüstü Hal ve KHK uygulamaları nedeniyle açılacak davalarda yargılama giderleri ve avukatlık ücretlerinin ödenmemesi ile hak arama hususu imkansız hale getirilmektedir. KHK ile yaratılan olağanüstü duruma karşı insan haklarını, hukuku, demokrasiyi savunmak tüm avukatların ve baroların görevidir. Bu nedenle tüm duyarlı kesimleri hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı durmaya ve birlik olmaya çağırıyoruz.”
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat