YAZIK ÇOK YAZIK..!

Gündem 8 Ekim 2017 13:58
Videoyu Aç YAZIK ÇOK YAZIK..!
A
a

Havaalanı yapımı için harcanan onca para çöpe gitmiş..


Hükümetler değiştikçe pek çok yatırım çürümeye yok olmaya bırakılırken, dudak uçuklatan paraların da çöpe gittiği ortaya çıktı.
 
Çorum'da en büyük yatırımların başını çeken ve 21 yıl önce temeli atılan havaalanı inşaatı da ölü bir yatırım olarak tarihe geçti.
Ödenek sorunu nedeniyle durduğu öne sürülen ve bir daha devam edilemeyen havaalanı 1995 yılında projesi ihale edildi. 1996 yılında yapımına başlanan inşaatı 1 yıl sonra çeşitli bahanelerle durduruldu ve daha sonrada kaderine terk edildi.
 
Çorum havaalanı 1995-96 yıllarında, Çorum-Ankara Karayolu Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında yapılmaya başlandı. O dönem tüm Çorum’u heyecanlandıran proje, 2 yıl süren Pist dolgu çalışmasının ötesine geçemedi.
 
 Ödenek yetersizliği nedeniyle başladığı gibi kalan havaalanı projesi daha sonra bir şekilde iptal edildi. Devletin, proje, ihale ve hafriyat çalışmasına gelene kadar Çorum Havaalanı projesine harcanan yüksek miktarda para siyasiler tarafından çöpe atıldı.

SADECE HAVAALANIMI?
 
 
Tabi, çöpe giden yatırımlar havaalanıyla da sınırlı kalmadı. Çorum’da 21 yıl önce yapımına başlanan Polis Okulu, İktisadi Bilimler Fakültesi, Sağlık Meslek Lisesi, inşaatı kaderine terk edildi. Günün parası ile yaklaşık 8 Milyon TL harcanan ve yüzde 80’lik bölümü tamamlanan polis okulu. Fiziki şartları uygun olmadığı gerekçesi ile çürümeye terk edildi.

Çorum’da tıpkı havaalanı gibi  Polis Okulu hayalini gerçekleştirmek üzere 50. Hükümet döneminde onay verilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü İnşaat Daire başkanlığı plan ve projesi hazırlanarak ihale edildi. 1994 yılında yapımına başlandı.

Geniş bir alana inşa edilen Polis Okulu inşaatında spor salonu, eğitim binası, yemekhane, yatakhane gibi tüm binalar tamamlandı. 5 bloktan oluşan inşaat yüzde 80 seviyesine gelene kadar o günün parasıyla 8 Trilyon Lira, şimdiki parayla 8 Milyon TL harcama yapıldı.
O dönem polis okulu inşaatının fiziki şartlarının eğitime uygun olmadığı belirlendi. Bayındırlık yetkilileri, inşaatın yapıldığı zeminin yapılaşma için uygun olmadığı ve yıllardır atıl kalan inşatta güçlendirme çalışması yapılması gerektiğini ortaya koyan bir çalışma hazırladı.
 Ancak güçlendirme çalışmasının maliyetinin yüksek olacağı ve polis okulu inşaatının günün şartlarına uygun olmadığı gerekçesiyle yarım kalan yatırımın tamamlanmasına onay verilmedi. Böylece devlet tarafından gönderilen yüklü paralar çöpe gitti. Daha önemlisi  Çorumluların olmasını istediği havaalanı bazı  siyasilerin direnmesiyle de onay alınamadığı iddia edildi. Kısacası A Partinin başlattığı yatırımları B Partililer devam attirmeyince pek çok yatırım ve paralar çöpe gitmiş..1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat